Читальня / Юліуш Словацький

Юліуш Словацький (1809–1849) – польський поет і драматург, один із найвідоміших художників слова в польському романтизмі.

Народився в містечку Кременець на Волині (нині Тернопільська область, Україна). Батько майбутнього поета Евзебіуш Словацький був викладачем літератури і поетики в Кременецькому ліцеї, а потім у Віленському університеті. Мати Юліуша Словацького – Саломея Янушевська, красива і начитана жінка, яка цікавилася літературою та мистецтвом, вперше вийшла заміж у 16 років. У шлюбі народився єдиний син Юліуш.

1811 року родина Словацьких переїхала до м. Вільно, батько працював в університеті, був професором кафедри історії польської літератури, але невдовзі помер (1814 року), а мати вдруге вийшла заміж за професора медицини Віленського університету Августа Бекю.

Юліуш Словацький виховувався і зростав в інтелектуальному середовищі, з дитинства цівавися літературою, багато читав. 1925–1928 рр. вивчав право у Віленському університеті. Після навчання повернувся ненадовго в Кременець, проте невдовзі переїхав до Варшави і 1829 року почав працювати в Державній комісії фінансів. У Варшаві Юліуш Словацький активно працював на літературній ниві, публікував твори, у яких відкрито відстоював незалежність Польщі. Поет зрозумів, що його покликання – це поезія, слово і образ. Він вирішив піти з посади і змінив сферу діяльності – перейшов на дипломатичну службу. У цей час посилилися переслідування й арешти учасників і прибічників Листопадового повстання. Виконуючи дипломатичне доручення, 1831 року Юліш Словацький виїхав до Дрездена, а потім до Парижа. Поет назавжди залишився в еміграції, хоча дуже сумував за своїм краєм.

Становлення Юліуша Словацького як поета відбувалося у студентські роки, коли він перебував у середовищі інтелектуалів і творчих особистостей та особливому місці, де навчався навчався один з найвеличніших творців – Адам Міцкевич. Першим опублікованим твором Юліуша Словацького дослідники вважають поему «Гуго» (1830), яка була опубліковано анонімно, в 1932 року поет видав цю поему у першому томі «Поезії» (1832), де було вказано його імʼя і прізвище.

«Співець Поділля» – так назвав Юліуша Словацького відомий український письменник Іван Франко. У творчості поета є чимало образів і топосів, які художньо представлені у контексті української тематики. Це такі твори, як «Змій», «Мазепа», «Година думки», «Срібний сон Саломеї». Юліуша Словацького вважають одним із представників «Української школи» в польському романтизмі.

Перебуваючи в еміграції, Юліуш Словацький багато подорожував Європою, відвідував цікаві місця, знайомився з культурою інших народів. Враження від побаченого і пережитого оприявнював у своїх творах. Помер Юліуш Словацький у Парижі, а 1927 року останки було перевезено до Кракова і перепоховано на Вавелі.

Найвідоміші твори Юліуша Словацького.

Поезія

«В альбом Софії Бобрової»

«Гімн» («Богородице! Діво!»)

«Гімн» («Боже, мені смутно»)

«До матері»

«Розлука»

«Мій заповіт»

«Ода до свободи»

«Розмова з пірамідами»

«Азигеляуш»

Драми

«Марія Стюарт» (1830)

«Кордіан» (1834)

«Срібний сон Саломеї» (1835)

«Балладина» (1839)

«Мазепа» (1839)»

«Ллія Венеда» (1840)

«Фантазій» (1841)

Поеми

«Шанфарій» (1832)

«Година роздумів» (1833)

«Ксьондз Марек» (1838)

«Ангеллі» (1838)

«Подорож до святої землі з Неаполя» (1839)

«Беньовський» (1841)

Читати даліЗгорнути

Творчість

Loading...