Читальня / Богдан-Ігор Антонич

Богдан-Ігор Антонич (1909–1937) – поет, прозаїк, перекладач, літературознавець.

Народився в с. Новиця Горлицького повіту на Лемківщині. Батко майбутнього письменника, Василь Кіт, був священником, прізвище змінив одразу після народження сина. Дитинство хлопця припало на тяжкі роки Першої світової вйни. 1914 року родина переїхала до Відня, а 1919 року Богдан-Ігор Антонич разом з матірʼю, оскільки батька заарештували, повернулися і оселилися у дядька на Пряшівщині.

Перші кроки у навчанні здійснював вдома з приватною вчителькою, невдовзі здобував знання в польськомовній гімназії в м. Сянока, заківнчивши її 1828 року. У гімназії багато читав та цікався музикою, грав на скрипці. Протягом 1828–1933 років освіту здобував у Львівському університеті на філософському факультеті, вивчаючи польську філологію. В університецькому середовищі зацікавився україністикою й долучився до наукового гуртка студентів-україністів, які активно виголошували доповіді, читали напамʼять вірші, вели дискусії про літературу та мистецтво загалом.

Перший поетичний текст опублікував у журналі «Вогні». Після закінчення університету пацював журналістом, редагував журнали «Дажбог» і «Карби». Написав низку літературно-критичних статей: «Між змістом і формою» (1932), «Національне мистецтво» (1933), «Поезія по цей бік барикади» (1934), «Становище поета» (1935). Автор лібрето до опери «Довбуш». Здійснив низку перекладів з інших мов, зокрема перекладав вірші Райнера Марії Рільке, Владислава Белзи, Густава Фальке, Ярослава Врхліцького.

Деякий час творчість письменника була заборонена, тільки у 60-х роках ХХ століття творчий доробок поета став предметом зацікавлення літературознавців та читачів. Помер Богдан-Ігор Антонич, коли йому було 28 років, похований у Львові. Залишилися незавершені прозові твори, як-от: новела «Три мандоліни» і роман «На другому березі».

Поетичні збірки

«Привітання життя» (1931)

«Три перстені» (1934)

«Книга Лева» (1936)

«Зелена Євангелія» (1938)

«Ротації» (1938)

 

 

Богдан-Ігор Антонич. Електронний ресурс: URL: http://www.nbuv.gov.ua/node/4327 (режим доступу: 19.06.2022).

Богдан-Ігор Антонич. Поетичні переклади. Електронний ресурс: URL: https://www.myslenedrevo.com.ua/uk/Lit/A/AntonychBI/PoetychniPereklady.html  (режим доступу: 19.06.2022).

 

Читати даліЗгорнути
Loading...