Читальня / Михайло Павлик

Михайло Павлик (1853–1915) – український письменник, публіцист, перекладач, редактор, видавець, громадський і політичний діяч.

Народився у с. Монастирське (нині передмістя Косова на Івано-Франківщині). Навчався у Косівській школі, потім у Коломийській гімназії, Львівській академічній гімназії, 1874 року вступив на філософський факультет Львівського університету. Ще у студентському середовищі долучився до українофільського гуртка, тісно співпрацював з Іваном Франком, зокрема редагував науково-літературний часопис «Друг». На шпальтах цього видання відбувся поетичний дебют Михайла Павлика – він опублікував вірш «Прийди весно, прийди свята» 1874 року.

1877 року Михайла Павлика двічі арештовували: у січні та влітку, другий раз до вʼязниці потрапив разом з Іваном Франком та іншими членами редакції «Друга». Відбувши тримісячне увʼязнення, Михайло Павлик видавав журнал «Громадський друг», у якому публікував власні твори: оповідання «Юрко Куликів» (1878), «Ребенщукова Тетяна» (1878), повість «Пропащий чоловік» («Молот»). Невдовзі окремими виданнями, як продовження журналу, вийшли друком збірки «Дзвін» і «Молот».

Протягом 1979–1881 рр. Михайло Павлик перебував у Швейцарії і Франції та разом з М. Драгомановим видавав журнал «Громада». 1899–1907 рр. видав 4-томну працю «Розвідки Михайла Драгоманова про українську народну словесність і письменство». Махайлок Павлик досліджував українську історію, культуру, писав відгуки і рецензії як на художні твори українських письменників, так і науково-публіцистичні розвідки. У його доробку є низка праць, у яких автор характеризує і підтримує емансипаційні ідеї.

Здійснив низку українських перекладів таких творів, як «Селяни» («Мужики») Владислава Реймонта, «Ткачі» Герхарта Гауптмана, «Арне» Б'єрнстьєрне Б'єрнсона, «Сон невольника» Генрі Лонгфелло.

Ще однією ланкою у діяльності Михайла Павлика була політична діяльність. Він був одним із засновників Русько-української радикальної партії, програму для якої розробляв з Іваном Франком.

Помер у Львові, похований на Личаківському цвинтарі.

 

Джерело: URL: https://zbruc.eu/node/61902 (дата звернення: 09.08.2022).

Читати даліЗгорнути
Loading...