Читальня / Олена Пчілка
Олена Пчілка (1849–1930, справвжнє імʼя та прізвище Ольга Драгоманова-Косач,) – українська письменниця, перекладачка, фольклористка, публіцистка, громадська діячка, членкиня Української академії наук, одна з перших жінок в українській літературі, яка відстоювала емансипаційні ідеї, мати Лесі Українки.
Народилася в м. Гадяч на Полтавщині у родині небагатого дворянина Петра Драгоманова. Дуже пишалася тим, що була представницею слвного українського роду Драгоманових. Початкову освіту здобувала вдома, а з дванадцяти років вчилася у Київському пансіоні для шляхетних дівчат. Багато часу приділяла самоосвіті, перфектно володіла французькою і німецькою мовами, досконало знала світову літературу і культуру, ввела у широкий обіг слово «мистецтво». Невпинно пропагувала українську націєцентричну ідею, оскільки національні інтереси були для Олени Пчілки найвищою цінністю.
1868 року разом з чоловіком Петром Косачем оселилася на Волині, зокрема у Новгод-Волинському. Тут письменниця занурилася в етнографічний пласт української культури, записувала пісні, обряди, звичаї, збирала і вивчала зразки народної вишивки. Саме з-під пера Олени Пчілки вийшла перша праця про українську народну вишивку «Український орнамент» (1876). У цей час (70-80 рр.) Олена Пчілка розпочала активну діяльність на літературній ниві, з 1883 року публікувала вірші та оповідання у «Зорі», а перша збірка поезій «Думки-мережанки» вийшла друком 1886 року. 1887 року разом з Наталією Кобринською видала альманах «Перший вінок», де були опубліковані твори сімнадцять українських письменниць. Також Олена Пчілка відома як авторка творів для дітей.
Окрім різножанрової літературної спадщини (вірші, оповідання, новели, повісті, драми), у доробку Олени Пчілка є низка здійснених перекладів, зокрема творів Сапфо, Овідія, Генрі Лонгфелло, Джонатана Свіфта, Йогана Гете, Фрідріха Шиллера, Генріха Гейне, Віктора Гюго, Альфонса Доде, Юліуша Словацького, Адама Міцкевича, Оскара Вальда, Гі де Мопассана.
Протягом 1906–1914 років видавала і редагувала журнал «Рідний край», у якому толерувала українську національну ідею, а в 1908–1914 роках видавала часопис для дітей і юнацтва «Молода Україна».
Померла Олена Пчілка у Києві, похована на Байковому кладовищі.
Найвідоміші твори Олени Пчілки:
Товаришки (1887)
Світло добра і любові (1888)
За правдою (1889)
Артишоки (1908)
Світова річ (1908)
Джерело: URL: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/lypen/17/1849-narodylasya-olena-pchilka-pysmennycya (дата звернення: 30.08.2022)
Переклади
- Школярам. Польща
- Лірика