15.02.2024

Посестри. Часопис №98 / Блек і Аут

Два чорні коти, два імені – Блек і Аут. Я знайшла їх три роки тому під час прогулянки в лісі біля Ірпеня – почула з кущів писк, підійшла і побачила коробку. Відкрила й охнула – два котенятка. Чорні, як ніч, малі, як горошинки. Хтось не наважився вбити, але й шансу вижити братам теж не лишив – коробка була замотана скотчем. Я взяла кошенят додому з твердим наміром: знайти їм добрі руки. Лишати собі – і думки не було. Але я зробила стратегічну помилку – як тільки принесла кошенят додому, у ту ж мить дала їм імена. Блек і Аут. По приколу. Лиш потім зрозуміла, що то зовсім не прикол: як тільки ти даєш комусь ім’я – цей хтось стає навіки твоїм. А як інакше пояснити те, що моя прив’язаність до цих двох чорних клубків шерсті росла з дня на день? І коли на моє оголошення у фейсбуці відгукнулася дівчина, з бажанням взяти одного з братів собі, я збрехала: «Вибачте, вже віддала кошенят». У той момент, коли я так нахабно обманювала, Блек і Аут лежали в мене на колінах і вуркотіли. Закінчивши розмову з дівчиною, я залізла у фейсбук і видалила пост. Котам урочисто оголосила: «Все, годі прикидатися. Ви мої, і крапка».

 

Блек і Аут наче думки мої читають – приходять, влягаються – один справа, другий зліва, – вуркочуть, так само як і три роки тому, тільки значно гучніше. В усьому іншому брати дуже тихі – практично не нявчать, дивану не деруть, один із одним, мов відчуваючи рідну кров, не б’ються. Навіть мене якось навчилися ділити між собою. Ідеальні. І, по-чесному, я жодного разу не пошкодувала, що лишила їх собі. Зараз тим паче – в умовах екстрених відключень електрики іскри, які пускають Блек і Аут, коли гладиш їх проти шерсті, часто єдине світло не тільки в моїй квартирі, а й у всьому Ірпені. А коти дні без світла і особливо вечори обожнюють. Їм-то все видно (і в темряві гарно бачать), а я, врешті, перестаю бігати, наливаю чай із термоса, і всідаюся на дивані з електронною книжкою – стаю теплою й м’якенькою котячою мамкою, все як Блек і Аут люблять. Колись знайомі казали, що це напрочуд смішно – назвати чорних котів Блеком і Аутом. Тепер кажуть інакше: «Ти що – відьма? Ти знала?» Нічого я не знала, навіть у страшному сні таке б не привиділося. Але що вже поробиш? Імена котам не зміниш, хай навіть звучать вони тепер як знущання над нашим теперішнім життям у блекауті.

 

В Ірпені темрява і світло поки що чергуються чітко за графіком: чотири години темряви – чотири години світла. Десь на днях вичитала жарт: «Найвища ступінь самопізнання – підлаштувати свої потреби під графік відключень електрики». Сто процентів про мене – я вже звикла жити за графіком. Не тільки я – все місто, вся Україна. Кафешки, магазинчики і салони краси обзавелися генераторами – тільки вимикають світло, Ірпінь гуде й окутує нас легким бензиновим амбре. Коворкінги з’являються як гриби: сімдесят гривень на годину – і ти маєш електрику та вай-фай протягом усього дня. Якось заради інтересу зайшла в коворкінг, який тиждень тому відкрили на першому поверсі мого будинку. Була вражена тим, як там набито – відвідувачі сидять буквально плече до плеча, заглядають одне одному в ноутбуки, ведуть перемовини з невидимими партнерами – хтось англійською, хтось, чула, німецькою, польською, здалося навіть, що й італійською.

 

Складно уявити щось подібне рік тому: фиркали б, що заважають одне одному, – а зараз усіх усе влаштовує. Тісно, але світло. Моя нова сусідка – в’їхала у квартиру буквально у вересні – знайшла для себе варіант іще крутіший за коворкінги. Вона ейчар, і їй без інтернету, розказала мені, поки їхали в ліфті, не вижити. Але в коворкінгах надто багато галасу, щоб проводити повноцінні співбесіди. Тож сусідка йде у найближчу пивну. Так, у пивну. Не знаю, як у інших містах, а в Ірпені це чомусь популярна тема – на першому поверсі мало не кожної багатоповерхівки чи то магазин живого пива, чи пивнушка з гламурним дизайном. Там генератори, вай-фай і зручні крісла. От сусідка заходить, бере бокал фраголіно, сідає в дальній куток і нумо працювати. Сміється: «Повірте, я ще ніколи не була такою результативною в роботі!» От як так? Звідки у нас ця сила? І вміння викручуватися за будь-яких обставин? До війни більшість із нас і не підозрювали, на що здатні. А деякі, як от я, навіть не уявляли, що в пивній можна купити фраголіно!

 

Тим, хто живе в приватному секторі, простіше – більше можливостей знайти можливості. Дивилася на олх будинки в оренду, ціни – космос. А от квартиру можна зняти за копійки – чотири тисячі в місяць за студію в новобудові з шикарним ремонтом. Раніше подібні варіанти в Ірпені за дванадцять тисяч розліталися, тепер нікому ті клітки, в яких ти без світла ні на що вплинути не можеш, не потрібні. І це закономірно – толку від вбудованого унітазу, джакузі і напичканої технікою кухні, якщо генератор у вікно сьомого поверху не висунеш.

 

Але й ми, жителі висоток, уже добряче підготовлені: газові горілки, балони, лампи на акумуляторах, заряджені павербанки, радіо, ліхтарики, купа свічок, запас технічної води і обов’язково – повний термос окропу. А в мене ще й спальний мішок напоготові, і каремат – раптом доведеться бігти в укриття, прихоплю за мить. Хоча, ніде правди діти, в нас практично ніхто в укриття не бігає. Навіть 10 жовтня, коли росіяни масово обстрілювали Київ ракетами і клятими дронами-камікадзе (а то все летіло, в основному, через нас), ніхто з моїх знайомих не ховався. Ми звикли до війни, звикли до відключень електрики, до тривог, обстрілів. І це не є добре, це те, що з кожним із нас у будь-яку мить може зіграти злий жарт. Але… але.

 

Втім, у дитячому садку, в якому я працюю вихователькою, це правило – пролунала тривога і мершій в укриття – виконуємо беззаперечно. Садок приватний, у нас трихповерховий будинок: молодшій групі – перший поверх, старшій, це моя група, – другий. А цоколь раніше був кухнею, тепер ще й бомбосховище. Діти, і малі, і мої, дещо старші, сприймають ці гасання в підвал як розвагу. Навіть коли довелося просидіти там понад три години – не сумували, співали «Червону калину», малювали листівки військовим, дуркували і не хотіли йти, коли дали відбій тривоги. Це суперсила дітей – бути тут і зараз, навіть якщо тут – підвал, а зараз – війна. Я б теж так хотіла, але ні – не виходить. Раз у раз думками то пірнаю в минуле, шкодуючи про все те, що вкрали у нас росіяни, то намагаюся заглянути в майбутнє, вишукуючи там надію. Бувають геть кепські дні, коли я відчуваю навіть не страх, а паніку, вона холодом сковує руки, ноги, серце, здається, що крижаним стає навіть дихання.

 

Хоча, можливо, це все не про мій психологічний стан, а суто про фізичний? На вулиці холоднішає, і температура в квартирі, відповідно, падає. А я ще та мерзлячка. І якщо зараз у мене вдома +18, я в двох кофтах і шерстяних шкарпетках, то що  відчуватиму, в тілі і в душі, коли взимку буде -5, -10 і, тяжко навіть вголос вимовляти, -15? На днях по радіо почула, що влада і ДТЕК рекомендують на зиму виїхати з Київської області. Я не стрималася і розплакалася. Це наче логічна рекомендація, але мене з головою накрила тривога. Невже все настільки погано? Щоправда, потім з’явилося спростування, мовляв, ніхто нікого не закликає, ситуація під контролем, не ведіться на фейки. Але гіркий присмак, усе одно, лишився. Я не хочу виїжджати. Не тому, що нікуди, теоретично – завжди є куди. І не тому, що в мене коти – вже мала навесні досвід евакуації з двома котами через зруйнований міст у Романівці, нічого, впоралася, впораюся і ще раз. Не в тому річ, у іншому – я більше не хочу тікати, не хочу покидати Ірпінь, я тут народилася і тут хочу жити. Мені подобається мій район, тут і ліс, і Центральний парк, який я обожнюю, і вся потрібна інфраструктура.

 

Хочеш – виходиш на Соборну і доходиш до центру Ірпеня. Хочеш – маршрутки на Київ. До роботи – десять хвилин через парк. Вікна моєї квартири заглядають на верхівки сосен. За соснами якийсь там об’єкт водоканалу, тому це мало не єдина багатоповерхівка в Ірпені, вигляд котрої не зміниться, бо цей шматок лісу – санітарна зона. Це ж кайф – зробити чорний чай із лимоном, сісти на м’який стілець і розглядати дерева, бачити птахів, білок, а пару разів навіть зайців угледіла – сірих, великих, смішних. Я люблю цю квартиру, у мене чисто, затишно, є все необхідне, і зайве теж є. Навіть без електрики я тут почуваю себе щасливою. І холод готова витерпіти, хай навіть доведеться надягти ще одну кофту, та й куртку, і десять пар шкарпеток. Я не хочу жити в іншій квартирі, в іншому місті чи в країні, знову, як під час евакуації, комусь у ніжки кланятися і про щось просити. Я хочу бути вдома. Якщо розбила чашку, то це моя чашка! Якщо не прибрала вчасно, то це мій бардак! Якщо у моїх котів линька, пронос чи ще якась біда, то я взяла і прибрала, і ні перед ким не почуваю себе винною. Це ж таке банальне бажання – просто могти бути вдома. Хіба я щось таке особливе прошу? Відчепіться і дайте просто жити. Росіяни, ви чуєте? Чи взагалі оглухли?

 

Не чують. І не почують. Я не вірю в хороших росіян, усі вони однакові, всім їм ми, українці, впоперек горла. Хоча я досі не розумію: чому? Чому вони нас так ненавидять? Мені, з висоти виховательки дитячого садочка, яка, по правді, до 24 лютого 2022 року говорила російською мовою і, каюся, любила Достоєвського і Льва Толстого, незрозуміла причина ненависті росіян до українців. Ми ніколи нікого не чіпали, ніяким боком мову і культуру росії не утискали, та й узагалі, жодній нації у світі не бажали зла. І тут такий потік ненависті, таке незгасиме бажання нас усіх убити, заморити голодом і холодом. Як подивлюся відео з росіянами, звичайними цивільними росіянами, жінками, чоловіками, то волосся дибки стає – вони легко, з усмішкою розповідають про те, як саме, на їхню думку, потрібно вбити всіх до єдиного українців. Це що за люди? Звідки вони? Чому особисто я ніколи навіть не підозрювала, що під нашим боком живуть мільйони чудовиськ?

 

Але все це філософія. На практиці ми стискаємо кулаки, донатимо ЗСУ і готуємося до зими. Хто як може. От у нашому сусідському чатику вже обговорюють покупку біотуалету. Я важко собі то уявляю – встаєш уранці, виходиш із під’їзду невмита, з непочищеними зубами, стоїш у черзі до туалету і знайомишся з сусідами, з якими раніше не перетиналася. А з іншого боку: це теж варіант. Ця зима однозначно зробить нас сильнішими. Правда, Блек? Правда, Аут? Не відповідають – сплять.

 

Нарешті включають світло – розумію це за тоненьким писком, який видають майже синхронно електроплита і холодильник. Такий приємний звук, від нього все всередині оживає. Бігом кип’ятити, заряджати, котів годувати. І якось між ділом заглядаю у фейсбук і охаю: на площі Свободи у Херсоні наших військових зустрічають тисячі людей із українськими прапорами. Спочатку не повірила, потім погортала стрічку новин: ще відео, і ще. На одному відео дівчина грає на скрипці, на іншому – бабуся вся в сльозах виносить нашим військовим нестріляні патрони, які назбирала, коли російські солдати тікали, пояснює: «Трофеї!» Ще от відео, моє найулюбленіше – жінка, закутана в жовто-блакитний прапор, простими, але такими до болю щирими словами каже: «Ми вас так чекали, хлопчики, так чекали!» – не може договорити, плаче і обіймає військових. Я плачу разом із нею, плачу разом із тисячами херсонців. 11 листопада 2022 року – особливий день, будемо святкувати кожного року.

 

Вітаю бариста в кав’ярні: «Зі звільненням Херсона!» «І вас! Хороший день, найкращий», – усміхається бариста, хоча, так само як і я, не має в Херсоні ані друзів, ані знайомих. Та яке це має значення, якщо всі ми – українці, всі ми – рідні. Я, звісно, могла б і вдома каву заварити – світло вже є, – але чомусь захотілося дуже хорошої кави, і не з котами (пробачте, Блек і Аут), а серед людей, щоб радість розділити. Бариста з такого приводу робить і собі каву – подвійний еспресо, каже, що не любить напівмір: якщо кава, то міцна, якщо молоко – то в чистому вигляді. Я всміхаюся: чудний він. Часто бачимося – в цій маленькій кафешці найсмачніша кава в районі Центрального парку, – але це вперше розмовляємо по-справжньому. Хоча бариста, як виявилося, досить багато про мене знає, питає, чому в цей час я не в садку. Мабуть, якось промовилася і сказала, що маю почесне звання виховательки.

 

Пояснюю, що трохи прихворіла, тому до понеділка вдома. Він жартує: «То одягніть маску, чхаєте тут в моє еспресо». Сміємося, з ностальгією згадуємо ковід, я розказую, як у куртці нещодавно знайшла зім’яту маску, аж просльозилася. Бариста згоден: це ще крутіше, ніж знайти в кишені забуті 200 гривень. Так багато я вже давно не сміялася. І кави так багато не пила – три лате за дві години теплих розмов. Відчуваю, що знобить, напевне, температура підіймається. Прощаюся і збираюся йти, а бариста не відпускає – всовує мені баночку малинового варення. Розказує, що коли малим хворів, бабуся завжди відпоювала його малиновим чаєм. Я не вірю в силу малини, та й такого роду чаїв не люблю. Але бариста наполягає: «Спробуйте, і в понеділок будете як новенька».

 

Я пробую – ганяю малинові чаї всі вихідні. Голова, наче в тумані, навіть за графіком відключень не слідкую, багато сплю, уві сні бачу баристу, сниться, що питаю його ім’я. Прокидаюся від того, що Блек грається моїми ногами – настрибує, мов то не ноги, а миша під ковдрою. В голові після дивного сну одна лиш думка: «Тільки не питай його імені, не зараз, війна, не на часі». Що не на часі? І чому не питай, якщо я й не збиралася питати? Мені бариста нецікавий. Я йому – також. Баночка варення, яке вже закінчується, нічого не означає. Помила голову, тепер це велика розкіш, із шампунем змила й рештки дивного сну.

 

У понеділок справді прокинулася свіжа й оновлена. Йшла на роботу в доброму гуморі. Втім, по дорозі до садка мене спочатку машина з калюжі облила, потім велосипедист урізався, і я впала на коліна, порвала нові джинси. Це взагалі нормально – їздити на велосипеді в таку погоду? Та ще й у понеділок? Тим паче, коли я в нових джинсах? Велосипедист вибачився, а я гукнула, що він придурок, не почув – поспішав далі зі своїм жовтим чемоданом за спиною. Швидка доставка, ага, ціною моїх порваних штанів! Прийшла в садок заплакана. Добре, що діти почнуть збиратися лише через пів години. Перевдяглася (на щастя, маю в садку змінний одяг), вмилася, і з майже щирою усмішкою спустилася у двір зустрічати перших дітей. Я люблю дітей. Рівною, якось, як мені здається, дорослою любов’ю. Я можу дуркувати і бути при потребі серйозною, можу пожаліти маля, яке плаче за мамою, а можу бути строгою, коли хтось переходить межі (а діти регулярно це роблять).

 

Але, якщо відверто, я цілком могла б жити без дітей, я не вихователька за покликанням, скоріше за потребою працюю в садку лише тому, що після повернення в Ірпінь не змогла знайти роботу за спеціальністю. Я флористка, до 24 лютого працювала у квітковій студії, створювала букети на замовлення – хоч із банальних троянд, хоч із моїм улюбленим леукодендроном. Клієнти казали, що в мене талант – мої букети магічно доречні. І це справді так: варто сказати мені лише два слова про те, кому букет адресований, я зроблю таку композицію, яка потрапить в саме серце. Це була прекрасна робота, це було на сто відсотків моє. Але прийшли росіяни і зруйнували в тому числі і мою квіткову студію – обстріляли з міномета. Дуже стратегічний об’єкт, правда? На місці студії купа брухту.

 

Тепер мої квіти – діти. Наче дві різні роботи – флористка і вихователька, – втім, і подібного дуже багато: квітка, як і дитина, неповторна, потребує особливого підходу і може квітнути й пахнути, коли про неї турбуються, і в’яне у ту ж мить, як про неї забувають. Гарно звучить, я сама придумала, чесно. Але це не пафос, я щиро відчуваю, як діти, так само як і квіти, ростуть тільки в любові. І я з ними наче кращою стаю. Ні, однозначно люблю дітей. А от їхні батьки – тут раз на раз не випадає. Бувають, м’яко кажучи, цікаві екземпляри. Одній мамочці сьогодні нагрубила – вона постійно смикає мене, щоб я слідкувала, чи одягає її синок колготи під комбез. Я завжди й слідкую, а вона все одно кожен вечір перепитує, чи одягав, і кожен ранок нагадує, щоб одягнув.

 

У звичайні дні я легко це витримую (особливо тривожні батьки – це бонус, без якого робота вихователів і вчителів не обходиться), але в цей понеділок усе своє терпіння я вже витратила. «Вашому сину п’ять років, він найстарший у моїй групі – і не може одягти колготи? Серйозно? То це має бути моя проблема чи ваша?» – питаю грубо, не приховуючи підтексту. Мамочка не відповідає, цілує сина в щоку, вже йому, а не мені, нагадує про колготи і йде. Зуб даю: подзвонить директорці садка і нажаліється на мене. Дивно, але не дзвонить і не жаліється, принаймні директорка привозить в обід ящик яблук і йогурт на полуденок малим і нічого мені не каже. Лише зітхає з полегшенням про геть інше: «Понеділок, а нас не обстрілювали. Як мало треба для щастя».

 

Це правда, ми вже знаємо, що росіяни люблять на початку тижня кинути на наші голови кілька десятків ракет. У нас навіть приказка народна з’явилася: «Нічого не плануй на понеділок». Цього понеділка тиша, навіть жодного разу тривога не лунала. Але це теж насторожує: чи не планують ці тварі чогось особливо мерзенного? Чи це одна з ознак травмованості – шукати підступ? У тиші, в світлі, яке чомусь з’являється не на звичні чотири години, а аж на шість? Чи коли в тебе вимикають світло, а в сусідньому будинку – ні? Так, це найгірше – в твоєму будинку світла нема, а сусідів узагалі не відключають. ДТЕК, агов? Давайте трохи ближче до справедливості. І от уже все навпаки: у тебе світло не вимикають, а сусіди другу добу без. І наче тобі б радіти, а на душі все одно неспокійно, бо це ж теж не до добра, так?

 

«Вибачте за колготки», кажу мамочці, яка приходить за сином ввечері завжди останньою. Вона працює в Києві касиркою в банку, аж на Лівому березі, пояснює, що ближче нічого не знайшла. Вертається через усю столицю, ще й потім на Новоірпінській трасі стоїть у кілометрових заторах. Вона втомлена і сумна. Я теж сумна. Опустивши очі, пояснюю, що в мене зараз непростий період, ще й Блек, як на зло, знову вухо почав чухати, мабуть, алергія і корм треба міняти, в Аута щось із очима, а я сама на вихідних була не в кондиції, і малиновий чай закінчився…

 

«Який малиновий чай?» перепитує мамочка. Справді, який чай? Про що я взагалі? Чому так нервую і не можу просто по-людськи вибачитися? З цим у мене таки проблеми. Мене ростили бабуся й дідусь, розпещували, пилинки здували, безперестану повторювали, що я найкраща в світі, найрозумніша і, звісно, завжди права, навіть коли неправа. Завдячуючи ба й діду я маю таку непохитну самооцінку. Але до самооцінки – ще й небагато друзів, украй скупе особисте життя і цілу купу неприємних моментів, як-от оцей із мамочкою та колготками її сина.

 

Мамочка наче бачить мене наскрізь: «Не треба вибачатися, я все розумію». Забирає сина (надягнувши під комбез, звісно, колготи!) і йде. Вранці наступного дня дізнаюся від колеги – виховательки молодшої групи,   що ця мамочка з сином – її сусіди. Їхній тато зараз на фронті, десь під Бахмутом. Мене обдає жаром: я не знала. Малий дуже мовчазний, та й ходить до нас у садок усього лише три тижні. Я одягала йому колготи, хвалила його малюнки з танками та військовими літаками, в тиху годину колихала його, як маленького, на руках, коли він раптом прокидався і плакав – ледь інших дітей не будив. Але я не питала його про тата, ніколи, а він і не казав. Утім, тепер розумію, чому мама така нервово-турботлива, а син щоразу, як за кимось із дітей приходить тато чи дідусь, ховається в кутку й набурмосений сидить увесь вечір. Я могла здогадатися, але… не здогадалася. І тепер мені дуже соромно. Перед цим маленьким хлопчиком, у якого тато на війні. І перед його мамою, на яку я виплеснула своє напруження, хоча не мала на те жодного права.

 

Увечері кажу баристі, який готує мені лате, що вранці поговорю з мамочкою щиро й чесно, і вибачусь по-справжньому. «А що таке вибачатися по-справжньому?» – питає мене бариста. Знизую плечима: не знаю. А він вважає, що будь-яке вибачення – це по-справжньому, навіть якщо ти з переляку наговориш дурниць про котів і малинове варення. «До речі, дуже смачне», – всміхаюся. Бариста пропонує ще – заготував улітку на всю зиму. Дивуюся: невже це варення – його рук справа? «Звісно, за маминим рецептом! Не варене, а перетерте з цукром, максимум корисних речовин збережено», – з гордістю каже. Але я відмовляюся від іще однієї баночки – то вже занадто з мого боку.

 

Пояснюю, що ми не настільки знайомі, щоб от так просто брати в когось варення, яке він зробив своїми руками. «Можемо познайомитися ближче», каже бариста, і в ту ж мить вибачається, адже це, напевно, прозвучало надто вульгарно. Сміюся: не тому, що смішно, а тому, що дуже нервую. Бариста сприймає мій сміх як кокетство і більш сміливо продовжує: «Насправді я давно нікого не запрошував на побачення і ляпаю дурниці. Але вас… тебе…» «Ні, не даю йому договорити, Тобто так, але ні… Зараз не можна – купа проблем, і… і я теж давно не була на побаченнях». «Так от побуваємо разом…» хапається за останній шанс бариста. «Пробачте, я не можу, не хочу, не буду», кажу і йду, не допивши найсмачнішого в світі лате. А в скроні болюче віддають слова зі сну: «Тільки не питай його імені».

 

Вдома плачу в подушку. Коти не розуміють, що відбувається. Крутяться біля мене, обтираються – чи то втішають, чи їсти просять. Вранці вирішую, що будь-що вибачуся сьогодні і перед мамочкою, і перед баристою. Поясню словами, звичайними словами, що я зовсім не те мала на увазі. Я накопичую образи, а має бути зовсім інакше! Все вирішу ввечері, головне за день більше нікого не образити. Однак вечір стається не так швидко, як я планувала.

 

У той день, 15 листопада, починаючи з 14:50 росіяни обстрілюють нас ракетами з усіх сторін. Пізніше напишуть, що ворог випустив по Україні понад сотню ракет. На щастя, наше ППО відбило практично всі атаки, але й ті одиниці, які долетіли, серйозно пошкодили наші енергооб’єкти. Знову терористи б’ють по критичній інфраструктурі, залякують, шантажують, думають, що цим схилять нас до компромісів. Ідіть в дупу зі своїми компромісами! Я без світла, тепла і води житиму, я їстиму котячий корм, я, якщо вже на те пішло, померти готова, а домовлятися з росіянами – ні! Така зла, неймовірно. Все паскудять росіяни, от усі плани – до біса! А я всього лише хотіла вибачитися перед хорошими людьми. Погані люди не дали.

 

Сиджу з сином мамочки у напівтемряві – наш генератор вийшов із ладу, тепер не засвітиш навіть аварійну лампочку. Директорка садка приїхала, закатала рукави і намагається полагодити генератор, уже бензином облилася, а не здається. Малий грається машинками, а я стривожено поглядаю на годинник: сьома, а мамочки все немає й немає. Всіх інших дітей забрали, а її телефон поза зоною. Я знаю, що в Києві були прильоти, раптом вона під них потрапила? Що тоді? Як бути мені? А цей хлопчик… Господи, як мені страшно. Директорка пропонує мені йти додому – вона сама посидить із малим, усе одно треба майстра дочекатися, бо без генератора нам ніяк.

 

Ні, кажу їй, я нікуди не піду, щоб там не сталося дочекаюся. На початку дев’ятої мамочка залітає, розхристана, схвильована, в очах сльози. Вона мчала в Ірпінь з усіх сил, але червона гілка метро не працювала, на дорогах шалені затори, мобільний, як на зло, розрядився, і маршрутка все ніяк не їхала. Говорить і цілує сина, заціловує, просить вибачення – у нього, у мене. А я дивлюся на неї і плачу, мої сльози вона помічає лише згодом, винувато питає: «Через мене ви щось важливе пропустили?» «Завдяки вам я щось важливе зрозуміла», відповідаю і проводжаю мамочку та її сина додому, збрехавши, що ми живемо поряд (хоча їхній район СМУ і мій Центральний парк ох як не поряд).

 

Розповідаю мамочці про своїх котів – по суті, єдиних близьких істот, які лишилися в мене після смерті дідуся й бабусі. Не хочу розповідати про батьків, які мене кинули, практично так само, як невідомі кинули Блека і Аута в коробці у лісі. Ні, ні, не хочу, тому швидко переходжу на іншу тему, теж болючу, але хоч стерпну – розказую, що в мене до війни було мало друзів, але всі важливі та рідні. Втім, вони ще в березні поїхали за кордон. Спочатку зідзвонювалися, списувалися, а зараз от один із наймасштабніших обстрілів, а жоден із друзів не написав: «Як ти? Жива?» Раніше писали. Мамочка погоджується: «Між нами і тими, хто поїхали за кордон, утворюється прірва». Я згодна, цих прірв уже мільйон. Між тими, що лишилися і поїхали. Між тими, що пішли воювати і тими, що відсиджуються в тилу. Між мною і цією мамочкою теж шалена прірва. «Але ми намагаємося, ми будуємо мости, бо які б різні досвіди ми не мали, все одно, разом – сила», каже мамочка так упевнено, наче це беззаперечна правда.

 

Хоча я не сперечаюся: разом – це справді сила. Однак іноді бути разом нестерпно важко. Раптом малюк починає плакати, я спочатку не розумію, в чому справа, але прислуховуюся до відповідей мамочки і тепер знаю: синок плаче, бо хоче до тата. Мамочка терпляче пояснює, що зараз вони не можуть поїхати до тата і він не може приїхати до них, але ще трошечки, війна закінчиться, і ми знову будемо разом. Малюка ці слова не втішають, він сердиться, вже не плаче, а кричить: «Не кажи це, не обманюй мене! Війна не закінчиться скоро!» Я ніколи не чула від нього так багато слів, у садку він говорить лише в разі крайньої потреби. А тут стільки слів, сліз, болю. Мамочка пояснює, що син плаче щовечора і щовечора задає одні й ті самі питання: «Чому ми не їдемо до тата? Чому тато вибрав бути військовим, чому не вибрав бути просто моїм татом? Чому інші тати тут, а мій – може померти?» Чому, чому, чому…

 

Наче цього мало, щоб краяти мамине серце, так він іще на днях намалював тата у формі, з автоматом, вирізав, і тепер щоразу перед сном цілує цього намальованого тата і кладе під подушку. Мамочка зізнається, що це дуже важко – підтримати маленьку людину в її горі, коли й самій так нестерпно боляче. Вона теж сумує за чоловіком, дуже переживає за нього, ще й щоденні побутові проблеми, робота, ці безкінечні повітряні тривоги…

 

В рідному Ізюмі було би простіше, але… місто тільки-тільки деокупували, вертатися поки не можна – росіяни, втікаючи, замінували буквально все. А так хочеться додому, а ще краще – не просто додому, а в минуле, хоч би у вечір 23 лютого 2022 року, коли всі були живі, разом, удома. Мамочка ховає сльози, намагається робити так, аби син не бачив, як їй гірко. Але ж вилити біль більше нікому – тут, в Ірпені, зі знайомих вона має лише молодшого брата, в квартирі котрого тимчасово живе, але брат із ранку до пізнього вечора на роботі. Та й дуже юний він, іще не розуміє, що бути живими й здоровими – це важливо, але, як виявилося, не головне. «Чому не головне?» – не розумію я. Мамочка з поблажливою усмішкою дивиться на мене: «Ви теж дуже юна».

 

Вертаюся додому пізно, на вулицях не світиться жодного ліхтаря, та що там – жодного вікна, бо за графіком Ірпінь цього вечора без світла. Добре, що на моїй куртці світловідбивні нашивки – водії автівок помічають, пригальмовують заздалегіть, пропускають. Один узагалі опускає скло і кричить: «Дякую!» Спершу подумала, що це хтось із батьків моїх дітей, утім, приглядаюся – ні, незнайомець. Водій розуміє моє здивування і пояснює: «За те, що вас видно на дорозі! А то ходять, придурки, в усьому чорному, ще й капюшон натягнуть. Повбивав би», – сміється і їде далі. І я сміюся, сьогодні, попри все, хороший день. А як інакше? Я вибачилася перед мамочкою і, здається, хоч трошки розрадила її біль – принаймні дала їй виговоритися. Ще б вибачитися перед баристою. Але його кафе замкнене – дивно, бо він має генератор і працює найдовше в усьому районі. Сьогодні чомусь ні. Шкода, я б випила лате. Навіть два чи три, і хай би потім не заснула від передозування кофеїном, але… Але не сталося.

 

Наступного ранку директорка каже, що мамочка та її син не ходитимуть у садок – переїжджають. Куди, як, чому? Директорка не знає. А я маю знати. Знаходжу в наших папках із документами телефон мамочки, дзвоню й питаю: «Щось сталося? Щось погане? Чому ви їдете?» Мамочка відповідає радісним голосом, що так, сталося, дещо дуже хороше сталося. Ротація! Її чоловіка з-під Бахмуту переводять у рідний Ізюм. Мамочка спонтанно, але цілком свідомо вирішила, що вертається додому, от просто зараз пакує речі, брат і синок допомагають. Так, за добу мало що змінилося, й Ізюм, та й вся Харківська область, досі найзамінованіші в Україні, але там дім, і там вони будуть… «Разом із татом!» пищить малий у слухавку. «Життя надто коротке, щоб жити його окремо», каже мамочка і дякує мені. «Та я ж нічого такого не зробила, не встигла…» зізнаюся я. «Зробили, встигли», відповідає мамочка. На фоні чутно радісний сміх мого маленького вихованця, якого я, напевне, вже ніколи не побачу, але ніколи не забуду. Всміхаюся – чомусь впевнена на всі сто, що малий зараз у колготках.

 

Випадає перший сніг. Блек і Аут сидять на підвіконні, філософським поглядом розглядають лапатий сніг, який сиплеться і сиплеться з неба. В душі щось лоскоче, схоже на передчуття чогось прекрасного. Вдень веду свою групу на гірки в парк – катаємося на тарілках, у кого тарілок не було – на пакетах. Сміємося, кидаємося сніжками, ліпимо сніговика. Мокрі, але щасливі, вертаємося в садок. Ввечері деякі батьки бурчать, що так не годиться – дітей ні в чому вести додому, все мокре, про що ви взагалі думали? «А ви про що думали, коли сиділи в своїх офісах і з вікна бачили, як падає сніг?» кажу без злості, зі щирою усмішкою. Батьки фиркають, ідуть, а діти озираються і махають мені. Якщо сніг не розстане, завтра знову підемо в парк. 

 

Ввечері, наче спеціально, щоб опустити мене з небес на землю, у нас вимикають світло саме в той момент, коли я їду в ліфті. Подзвонила диспетчеру, обіцяли вислати майстрів як тільки зможуть. Зможуть настало через п’ять годин. П’ять довгих годин у маленькому ліфті при світлі мобільного. Наступного дня в нашому ліфті з’явилася коробка з написом: «Використовувати за потреби». В коробці три дорослі памперси, вологі серветки, ліхтарик, вода в пляшці і пару снікерсів. Сусіди фоткають, у чатик викладають, дивуються: «Хто цей добрий самарянин?» Я тихцем радію, але не зізнаюся: коробка – моїх рук справа. Кажуть же, що Бог допомагає людям руками інших людей, тож я теж хочу побути руками Бога. Хай хтось, хто, як і я, застрягне в ліфті і надягатиме на себе памперс, згадає про ці руки й подякує.

 

Кафешку обходжу стороною, щоб навіть іздалеку не побачити: чи світиться вивіска. Якщо побачу світло – точно зайду. А мені того не треба, чомусь перестало здаватися, що я маю вибачитися та щось пояснити баристі. Якщо подумати, нічого такого я не сказала. Лише те, що відчувала. Врешті-решт, кава і біля садка непогана.

 

Ці дні світло вимикають знову за графіком, і мене це заспокоює – так у житті відчувається хоч якась стабільність. Крім того, це ж справді зручно – ти знаєш, коли і що працює. От наприклад, мій ветлікар не має генератора і працює тільки тоді, коли є світло. З графіком я точно знаю, коли везти Блека й Аута на планові щеплення. Щоправда, пригнічує те, що про графік знають і всі інші клієнти – черга на години дві, не менше. Але оскільки приїхала, то треба дочекатися. Поки чекаємо (я на дивані, коти – в переносках), дивлюся на інших – хто з котом, хто з собакою, одна дівчина з шиншилою, а хлопець притяг якогось чи тарантула, чи що то таке волохате і бридке?

 

Спочатку всі сидять мовчки, потім, слово за словом, починають розмовляти. Як не дивно, але починають із розмов про погоду – сніг іще пару днів пролежить, а з четверга, за прогнозом, плюсова температура. Потім про своїх тварин і їхні болячки. І лише після цих двох ознайомчих, скажімо так, тем переходять до розмов про війну. У когось росіяни будинок розбомбили, тут поряд – трохи вище вулицею Пушкінською, яку чи то вже перейменували, чи от-от перейменують на Василя Стуса. «Давно треба було, здався нам той Пушкін!» додає власник зруйнованого будинку. Хтось зізнається, що живе з котом у залізничному містечку – у переробленому купе звичайного вагона, не жаліється, й на тому дякую, коли іншого вибору немає. Хтось розповідає про те, що в перші дні війни виїхав із собаками (а їх у нього, каже, аж п’ятеро) у Макарів, думав, що там буде спокійніше, а попав під окупацію. І от цей собака, що мирно спить біля ніг хазяїна, єдиний, який пережив окупацію.

 

Всі завмирають після цих слів. Я розумію, що моя історія евакуації надто банальна – добігла до зруйнованого мосту, військові допомогли перебратися і мені, і котам. Окупацію і перший місяць відновлення Ірпеня пересиділа у дальніх родичів у Коломиї, потім повернулася і побачила, що в моїй квартирі лиш одне вікно тріснуло – дрібниці в порівнянні зі стражданнями інших людей. Тому сиджу і мовчу – мені розповідати немає чого. Хтось емоційно каже, що росіяни за все, що всі ми пережили, заплатять. Присутні одностайно підтримують: «Заплатять найвищу ціну! Кончені терористи, тварі, орки, гади, нелюди, та щоб їх чорти розірвали, здохнуть усі, хто ступив на нашу землю». І якось після цих слів і прокльонів усім нам стає легше. Аж хочеться ще посидіти в черзі, але ні – ветеринар кличе мене і моїх котів.

 

Зайшла в «Сільпо», люблю там після 20:00 у кулінарії щось смачненьке купити, бо ж знижки – 30%. Беру зазвичай те, що вдома б ніколи собі не приготувала – то якась там курка в соусі териякі, то особливо вишуканий салат із помпезною назвою «Королівський». Розраховуюся на касі самообслуговування, а поряд зі мною пробиває покупки інша жінка. Над нею стоїть охоронець і все повторює: «Не забудьте пробити біопакети!» Жінка пробила й охнула: «Гривня двадцять копійок за одноразовий пакет?» Охоронець із гідністю каже: «Не просто одноразовий, а біо! Розкладається за скільки-то там днів. А що ви так на мене дивитеся? Ми ж боремося за європейські цінності – от, давайте починати з себе».

 

Жінку ця відповідь не влаштовує, сердиться: «На овочах не було інших пакетів, тільки ці. А я хочу сама вирішувати – мені брати біопакет чи звичайний». Охоронець знову про європейські цінності, а жінка – про право вибору. Дійшло до того, що вона розплакалася. Охоронця ці сльози знітили, а мене налякали, бо ж жінка гарно вдягнена, купила дорогий сир, м’ясну нарізку, хорошу оливкову олію, мандарини і два авокадо, які й поклала у біопакети (я не підглядала, просто ми стояли надто близько одна до одної). Жінка явно плакала не за ці три гривні, які заплатила за два біопакети. Вона плакала про дещо більше. Я її чудово розумію. Так і сказала: «Розумію вас». Вона зітхнула і пішла, охоронець глянув на мене і знизав плечима: «Я не спеціально».

 

Декілька днів у нас практично не вимикали світла. Я розслабилася аж настільки, що припинила слідкувати, щоб усе було заряджене і підготовлене до будь-яких несподіванок. Поспішала на роботу й вирішила, що ввечері помию голову і заллю термос окропом, сьогодні з хвостиком і без гарячої води обійдуся. Звісно ж, я помилилася, під час війни нічого не можна відкладати ні на вечір, ні, тим паче, на ранок. 23 листопада росіяни знову обстріляли нас. Ми пів дня сиділи з дітьми у підвалі. Малі будували з подушок, пледів і стільців халабуду, грали в повітряну тривогу (один кричить: «Тривога!» інші ховаються). Грати в повітряну тривогу під час тривоги – це, напевне, якийсь особливий захисний механізм психіки. Одним оком я дивилася за дітьми, іншим – читала новини в мобільному, бо ж розуміла, що зв’язок от-от упаде. Читала і тихо охрінівала (голосно при дітях не можна).

 

В якусь мить, коли прочитала про влучання ракети в житловий будинок у Вишгороді, всередині все похололо. Житловий будинок. Люди. Діти. «Світло зникло по всій Україні», – каже колега – вихователька молодшої групи. Вона, так само як і я, нервово гортає стрічку новин. Колега хвилюється – її батьки на Хмельниччині, з ними немає зв’язку з початку тривоги. А я чомусь згадую про ту мамочку з Ізюма, думаю: як вони? Доїхали додому, зустрілися з татом? Набираю її номер, але у відповідь очікувано чую: «Абонент поза зоною досяжності». «Все, зв’язку нема», – зітхає колега і показує свій мобільний – мережа на нулях. У мене теж уже ні «Водафон», ні «Київстар» не ловлять. Виникає питання: а як ми дізнаємося про відбій тривоги? Вирішуємо сидіти в підвалі максимально довго.

 

Дітям тепло, весело, їхні халабуди ширшають і вищають. Уже й нас залучили до гри – залізаємо з колегою у халабуди, ламаємо їх своїми габаритами, діти заливаються сміхом, і нам на душі стає, хоч-не-хоч, тепліше. Коли діти, награвшись, усідаються малювати при тьмяному світлі ліхтариків, ми з колегою тулимося одна до одної і пошепки розмовляємо. Про те, які тварюки ці росіяни, не дають нам спокою і, напевне, не дадуть, допоки країна-терорист буде існувати. До речі, сьогодні Європарламент офіційно визнав росію – державою-спонсором тероризму. Не знаю точно, що то означає в дії, але добре вже те, що злочинці нарешті названі злочинцями, а не абстрактними словами.

 

«Росіяни навіть години не почекали після того, як Європарламент оголосив про своє рішення – почали нас обстрілювати. І в когось після цього можуть бути якісь сумніви? Ненавиджу, всім серцем ненавиджу», – каже моя колега. Я теж ненавиджу росіян, ніколи нікому з них не пробачу того, що вони зробили з нашими життями, і з життями цих малих, які зараз малюють темні й тривожні картини: хто людей, на яких летять ракети (звідки ці діти знають, як виглядають ракети?), хто чорні квіти, не менш моторошні, ніж ракети. Цікаво: чи свої діти у мене колись будуть? Чи захочу я народжувати в такому світі дітей? Але як же чудово, що хтось інший схотів і я зараз дивлюся на цих малюків і всміхаюся, попри те, що мені дуже страшно і за себе, і за них.

 

Ми сиділи в підвалі, аж поки за дітьми не почали приходити батьки. Виявилося, тривога тривала дві години двадцять хвилин, а ми просиділи у підвалі майже п’ять. Світла, води і зв’язку не було. Настрою – також. Деякі батьки дивно прощалися: «Сподіваємося, побачимося завтра». Мені б хотілося додати їм і собі більшої впевненості, але… у відповідь лиш зітхнула: «Я також сподіваюся». Колега на ґанку садка обійняла мене. Ми ніколи не були особливо близькі, хоч і працювали плечем до плеча щодня, але сьогодні вона відчула зі мною якусь близькість, чи як пояснити ті обійми? Мене давно ніхто не обіймав, я знітилася, заклякла, я не обійняла її у відповідь і нічого не відповіла. А коли йшла додому, подумала: «Я обійму її завтра». І заплакала, бо згадала: не відкладай на завтра, скільки ще життя має вчити тебе цьому простому правилу? Ніколи не відкладай на завтра!

 

Підіймалася по сходах у під’їзді навпомацки, бо ліхтарик забула вдома (кажу ж: розслабилася). В темряві, глухій, непроглядній, але чомусь нестрашній, відкрила квартиру, навіть із першого разу потрапила в замкову щілину. Поки туди-сюди знайшла ліхтарик – помітила, що вхідні двері не замкнула, а котів у квартирі немає. Шукала їх по всьому під’їзду. Не знайшла. Сусіди озвалися і запропонували допомогу – шукали моїх котів на вулиці і навіть у сусідніх під’їздах. Нема ні Блека, ні Аута, ні, що дивно, навіть їхніх слідів на снігу. Сусід, один із добровольців у пошуку, хотів розрядити атмосферу жартом: «Тепер я точно знаю, що чорних котів у чорній кімнаті знайти важко». Мені було не смішно, от геть не смішно, бо Блек і Аут ніколи (окрім того дня, коли я знайшла їх у лісі) не були на вулиці. А тут поряд будівництво, там собаки, та й люди не всі такі, яким можна довірити котів.

 

Мені страшно, гірко, холодно, я дуже боюся їх втратити. Сусіди розходяться, запевневши мене, що коти розумні, самі повернуться. Я ж продовжую шукати. Свічу ліхтарем, гукаю: «Блек, Аут!» перехожі поглядають на мене, як на божевільну. А мені пофігу, зараз мені на все і на всіх пофігу. Я просто хочу знайти своїх котів. Господи, хоч раз у житті можеш мене почути?

 

Телефон розрядився, ліхтарик теж згас. Пошуки навпомацки завели мене в наш Центральний парк. Біля входу бачу велетенський намет, ніколи його тут не було. Що то таке і чи можуть там бути мої коти? Приходжу і розумію: це один із «пунктів незламності» пункт обігріву, такі облаштовують у різних куточках України, щоб кожен охочий міг зігрітися, випити чаю і підзарядити ґаджети. Цей пункт відкрили буквально сьогодні. Тут, сказали мені гордо при вході, навіть старлінк є – подарував місцевий житель. А ще електрочайник, мікрохвильовка, чай, какао, печиво. Столи і стільці, більшість уже зайняті – хто просто гріється, хто з ноутбуком і навушниками.

 

Діти, дорослі, собаки навіть. Тільки котів моїх немає. Вставляю телефон у зарядку, підключаюся до вай-фаю (назва мережі: Starlink, пароль: 80561992). Інтернет справді швидкий, давно таким швидким я не користувалася – секунда, і вже відкрила сторінку пошуку зниклих тварин, іще секунда, і запостила фото Блека й Аута. Не впевнена, що зараз хтось прочитає це оголошення, але раптом. У наметі тепло, настільки, що я, незважаючи на ситуацію, трохи навіть розслабляюся, думки стають більш оптимістичними. Роздивляюся присутніх, тепло розливається тілом – всі ці люди вмить здаються мені такими рідними. А як інакше? Вони беззаперечно вірять у нашу перемогу, настільки вірять, що обирають будь-що лишатися в Україні, в Ірпені. Це дуже сильні люди. Горда, що я з-поміж них.

 

За уривками фраз, які лунають із усіх кутів пункту, розумію, що в результаті сьогоднішньої атаки наша Україна знеструмлена на дев’яносто відсотків. Електрики – боги! Вони роблять усе можливе, щоб повернути нам світло, ніхто й не сумнівається – це їм вдасться. Але поки складно уявити, скільки на це піде часу. У світі на нинішню подію відреагували, звісно ж, занепокоєнням, стурбованістю і шокованістю. Кількість жертв у Вишгороді зросла до шести. А Вишгород, перемовляються чоловік і жінка, котрі сидять поряд зі мною, старший за москву на триста років! Хочу перепитати: «Серйозно? Аж на триста років? Я не знала…» але не встигаю, бо в намет забігає жінка з маленькою дівчинкою і благає звільнити їй одну розетку. Будь ласка!

 

Якийсь чоловік виймає з зарядки свій планшет і жінка в ту ж мить вставляє штекер інгалятора, надягає на доньку маску і благає: «Дихай глибоко, ще глибше, давай, рідна». Інгалятор гудить, дівчинка дихає, мама з полегшенням зітхає. Всі спочатку мовчки спостерігають за ними, потім відволікаються на свої справи. Дівчинка починає сильно кашляти, всі знову завмирають. «Бронхіт, але ми нікого не заразимо, чесно…» вибачається жінка. Одна з бабусь відмахується: «Та хто в наш час боїться тих бронхітів?!». Всі сміються, я теж. Дзвонить мобільний, чоловік і жінка поряд підхоплюються – думають, що їм син дзвонить. Але ні – то мій мобільний, просто ж мелодії тепер у всіх однакові, а були часи, коли рінгтонами ми намагалися підкреслити свою індивідуальність. «Ну, так, було таке»,  погоджується чоловік і я розумію, що ненароком вимовила думку вголос.

 

Підхоплюю заряджений на двадцять п’ять відсотків мобільний і відповідаю на дзвінок. Це у мамочки з’явився зв’язок і вона отримала смс про те, що я намагалася додзвонитися. Питає, чи все у мене гаразд. Я хочу відповісти: «Так, гаразд, а ви як?» – натомість у відповідь ридаю. Мамочка лякається, думає, що я попала під ракетний обстріл, потім розуміє, що пропали мої коти і каже, що допоможе. Я дивуюся: «Як допоможете? Ви ж в Ізюмі! Чи не в Ізюмі?» «В Ізюмі, ми вже з нашим татком, все добре, пояснює мамочка і додає: Але ми придумаємо, як вам допомогти». Ну так, звісно, колись і щось придумаєте, але морозної ночі Блек і Аут не переживуть. Поклала слухавку роздратована і знесилена, навіть ніжність до присутніх зникла. Я не знаю, що робити, куди йти, де ще шукати котів.

 

Скручуюся клубочком на стільці в кутку пункту і засинаю. Прокидаюся від дзвінка мобільного. Голова тріщить, дівчинки з інгалятором уже немає, але людей у наметі більше – світло в Ірпені так і не з’явилося. Знову дзвонить мамочка: «Виходьте!» каже. Не розумію: куди виходити, навіщо? Мамочка пояснює, що її брат чекає мене біля входу в «пункт незламності», він допоможе знайти котів. Згадка про котів швидко вертає мене до тями. Блек і Аут зникли. На вулиці мінусова температура, попереду довга ніч, а я… я спала. Господи! Вибігаю з пункту, озираюся по сторонах – де ж той брат? Позаду себе чую знайомий голос: «Ви когось шукаєте?» Обертаюся і бачу баристу.

 

«Та тут… один знайомий… має мені котів допомогти шукати, але… здається, я щось наплутала», констатую розчаровано, нікого, окрім баристи, біля пункту не побачивши. «Один знайомий?» перепитує бариста. Я вже готуюся розказати йому про Блека й Аута, втім, не встигаю – бариста сміється. Цей сміх дратує своєю недоречністю. «Що смішного?» з викликом питаю. Він вибачається і пояснює: це ж він той самий, хто має мені допомогти з пошуком. Він – брат мамочки. Хіба я не знала? А як я мала знати?

 

Для мене до цього моменту він і мамочка існували в окремих світах. А бариста, виявляється, знав, що я вихователька його племінника. Не можу в це повірити. Так не буває. Чи буває? «Буває», продовжує сміятися бариста. «Все одно це не смішно!» бурчу я, а сама думаю: таки дуже смішно. «Добре, добре, каже бариста. – Ходімо шукати твоїх… тобто ваших котів».

 

Ідемо шукати, однак я все одно не знаю: де і як. Я ж усе обходила, всі кутки-закутки, ніде моїх котів немає. «У сусідів питали?» висуває версію бариста. Пояснюю, що на своєму поверсі всіх оббігала, опитала, а коли з’явився зв’язок – написала в сусідський чатик. Ні в кого з сусідів моїх котів немає, ніхто їх навіть не бачив. «Але ж не всі є в сусідському чатику, я, наприклад, видалився ще півтора року тому – що не день, то срачі з будь-якого приводу», каже бариста. І це досить слушна думка.

 

Вирішуємо перевірити – обходимо всі квартири, починаючи з першого поверху. «Добрий вечір, я ваша сусідка з сьомого. Чи не бачили ви двох чорних котів? Блека і Аута?» питаю знову і знову. У відповідь знову і знову чую: «Блек і Аут? Розумніших імен придумати не могли?» Могла, але не придумала. То ви бачили моїх котів? Ніхто не бачив, із першого по п’ятий поверх. У відчаї ми підіймалися темними сходами на шостий. «Ми їх не знайдемо, ніколи», зітхаю я. «Ніколи не кажи ніколи», серйозно промовляє бариста.

 

Двері першої квартири на шостому поверсі відкриває бабуся, я знаю її, бо вона колись пригостила мене яблучком за те, що я допомогла їй донести важкі пакети до квартири (і я після того яблучка навіть не заснула, як Білосніжка). «Добрий вечір, вибачте, що так пізно, чи не бачили двох чорних котів…» почала я і недоговорила, бо помітила Блека і Аута, які виглянули із-за ніг бабусі. «То це ваші? всміхнулася бабуся. – А я чую, хтось нявчить за дверима, виглядаю з ліхтариком – а тут чотири зелені ока». «Це мої чотири зелені ока», я взяла котів на руки, поцілувала їхні чорні носи і відчула себе абсолютно щасливою людиною. Це, напевне, якийсь знак, бо в цю ж мить з’явилося світло. «Слава тобі, Боже, сплеснула в долоні бабуся. – Я ж думала, що тиждень тепер світла не буде, а он як швидко наші впоралися».

 

За мить потому на поверсі вище Блек і Аут наввипередки бігли до своїх лотків у туалеті – напевне, у бабусі чемно терпіли. А я на кухні заварювала гостю чорний чай. «Вибачте, що не малиновий», – кажу баристі. Він всміхається і каже, що зі мною готовий пити будь-який чай, потім швидко виправляється: «Тобто у хорошій компанії, я це мав на увазі». «Шкода, бо мені б хотілося, щоб ви готові були пити будь-який чай саме зі мною», – промовляю я. Бариста здивовано дивиться на мене, точно не очікував такої відповіді. Я набираю повні легені повітря і на одному видиху кажу: «Ваша сестра якось сказала: «Життя надто коротке, щоб жити його окремо». Тож… а як ваше… як твоє ім’я?»

 

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Феофанова І. Блек і Аут // Посестри. Часопис. 2024. № 98

Примітки

    Loading...