06.07.2023

Посестри. Часопис №66 / «Молода, як завжди молода, все ще молода...»

Життя, смерть і пам'ять – все в 66-му випуску. Сумуємо через непомірну втрату нашої колеги Вікторії Амеліної, вбитої російською ракетою в Краматорську. Відеорозмова з Амеліною у дванадцятому номері нашого часопису на якусь мить повертає її голос, її харизму. Олеся Мамчич у тексті «Глупота прощатися», насправді, не прощається – забагато хто любить Вікторію, її книжки, захоплюється її сміливістю, обдарованістю, глибиною особистості, щоб смерть назавжди відібрала в нас цю непересічну людину.

 

Знову повертаємося до творчого доробку Шимборської, століття від народження якої ще раз підсвічує доробок нобеліантки. Тиха поезія пані Віслави кричить, спокійна вирує, немов буря, стримана б'є в очі правдою. Вся поезія Шимборської – неначе сама людина, часами потужна й знесилена водночас.

 

Поетка-ювілярка приглядається до людської природи, в кожному образі вміщує людське, наче ключ, підказку, натяк на розгадку. Але ніколи нічого насправді не розгадує, адже зустрічає саму себе, свою силу та свою слабкість:

Думають стільки, скільки варто,
ані хвильки довше,
бо за цією хвилиною причаївся сумнів.

А коли отримують звільнення від життя,
покидають пост
через вказані двері.

Часом я їм заздрю
– на щастя, це минає.

У випуску ми представляємо велику добірку віршів Віслави Шимборської в інтерпретаціях чотирьох перекладачів та розділ із монографії незмінного дослідника доробку поетеси Войцеха Ліґензи. 

 

Разом із Віславою Шимборською згадуємо її колегу й багаторічного партнера Корнеля Філіповича, творчість якого поступово повертається до читачів не лише в Польщі, але й в Україні. Розмова Романа Малиновського з перекладачем Юрієм Матевощуком зосереджена довкола тематичних особливостей доробку прозаїка, тієї сильної сторони, яка актуалізує прозовий спадок Філіповича в сучасному читацькому дискурсі. 

 

Поетичне крило випуску доповнюють Кшиштоф Лісовський та Григорій Фалькович, а особливого смаку додає іронічний текст Барбари Гаврилюк – барвиста історія, яка символізмом вихлюпується поза звичне уявлення про дитячу літературу. 

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Редакція . «Молода, як завжди молода, все ще молода...» // Посестри. Часопис. 2023. № 66

Примітки

    Loading...