Посестри. Часопис №94 / Простір тиші
От саме ця людина – в своїй істоті самотня – чи просто хоче побути на самоті, щоб прислухатися до внутрішніх голосів? Де їй найкраще, в мільйонному місті, в якому так легко комунікувати – і водночас так легко згубитися, чи на острові, що є уособленням чистої природи? «Гадаю, що саме відособленість допомагає відчути людині, що в її житті десь глибоко скніє якийсь первинний сенс», – розмірковує Рафал Воясінський. Розмова з ним та уривок із його роману «Тефіл», минулоріч відзначеного літературною нагородою імені Юзефа Мацкєвіча, відкривають 94 випуск «Посестер».
Поетичний блок представлений віршами Ганни Осадко, її тексти тяжіють до виразної сюжетності, емоційно насичені, сповнені кольору. Яскраво-червона валіза, куплена для переїзду (насправді для лише умовного переміщення в просторі, адже де не будеш – війна вирушає з тобою) стає метафорою життя ліричної героїні – що з нею не зробиш, валіза лишається ціла, навіть якщо впала, навіть якщо її тягнуть по сходах і по камінню. Самота в цій поезії відлунює порожністю, відсутністю, червоний колір у своїй гамі прямує до багряного, до барви крові.
…Ось вона тут.
Серед квартири порожньої.
Серед життя порожнього.
Яскраво-червона.
Дивного такого відтінку,
Щось середнє між вишнею та кров’ю густою.
Ева Філіпчук (вірші у перекладі Наталки Бельченко) теж говорить про рух, навіть якщо дорога, по якій виходиш із нерухомого острівного пейзажу, – чужа.
сяду забрудню фарбою долоні
торкнуся ними плаского кота з фрески
а потім піду чужою дорогою
Самотня постава стає основою для творення романтизму, стверджує польский філософ і літератор кінця ХІХ – початку ХХ століття Станіслав Бжозовський. Публікуємо уривок із його праці, присвяченій руху «Молода Польща», де автор у тому числі й із романтизму простежує генезу згаданого модерністичного руху. А Тетяна Павлінчук у есеї, присвяченому поезії української авторки Ії Ківи, зосереджується на темі мови та її зниканні в реальності війни.
94-й номер також починає оприлюднювати цикл оглядів Галини Ткачук, присвячених дитячій літературі. У першій статті резензентка зосереджується на темі воєнної міграції до Польщі в книжках для дітей та підлітків, виданих в Україні за 2023 рік.