14.04.2022

Посестри. Часопис №4 / Європейське турне Київського симфонічного оркестру

Отримавши спеціальний дозвіл Міністра культури й Міністра оборони України й витримавши евакуацію та довгу подорож, Київський симфонічний оркестр нарешті зміг розпочати репетиції у Варшаві. Мовою музики він має розповісти про героїзм захисників України і трагедію загиблих, а водночас дати надію на перемогу над ворогом.

Понад 100 музикантів, співробітників оркестру та членів їхніх сімей приїхали до Польщі, щоб тут, у співпраці з Національною філармонією та Національним інститутом музики і танцю, заграти вперше з початку війни.

– Для нас честь і відповідальність бути справжнім і виразним голосом України у світі. Наші музиканти гратимуть разом у Варшаві вперше з початку війни, – розповідає Анна Ставиченко, виконавчий директор оркестру. – Протягом останніх кількох тижнів ми знаходилися в різних місцях країни. І сьогодні, об’єднавшись, ми з гордістю починаємо свою розповідь про боротьбу українців за незалежність. І також про нашу унікальну культуру, яка завжди була в потоці основних європейських культурних процесів, а її спадщина органічно вписується в різноманіття надбань великої європейської родини. Своїми концертами ми прагнемо дати надію на мирне майбутнє для всіх нас і віру у відбудову України сильнішою та гарнішою, ніж будь-коли.

Важливість цих унікальних гастролей підкреслює той факт, що музиканти отримали спеціальний дозвіл на виїзд із країни – від Міністерства культури та інформаційної політики та Міністерства оборони України. Завдяки цьому й чоловіки-музиканти змогли вирушити в подорож, під час якої весь колектив гратиме в Лодзі, Берліні, Гамбурзі та Дрездені.

– Ми пишаємося можливістю прийняти українських музикантів у Польщі. Київський симфонічний оркестр приїхав до Польщі й готуватиметься до європейського турне. Деякі музиканти приїхали з родинами й мають гарантоване перебування в Польщі та можливість репетицій. Сьогодні перед українськими митцями стоїть важливе завдання. Вони повинні нести трагічну інформацію про те, що відбувається в Україні, переконувати європейську громадську думку, європейських політиків у необхідності діяти категорично й рішуче. Зважаючи на військові злочини росіян, санкції проти росії мають бути всеохопними. Водночас музиканти нестимуть оптимістичне послання: культура перемагає! Добро перемагає зло! – каже віце-прем’єр-міністр, міністр культури та національної спадщини проф. Пйотр Глінський. Він наголошує: діяльність українського оркестру, який очолює італійський диригент, є найкращим доказом того, що європейська культура потребує всіх складових, які утворюють європейську ідентичність.

Концертний тур розпочнеться 21 квітня 2022 року в Національній філармонії у Варшаві, де на спеціальному концерті під патронатом Міністра культури та національної спадщини звучатимуть твори, що репрезентують українську оркестрову музику від її зародження в 70-х роках ХVIII століття до творів ХХ століття.

Під час концерту під диригуванням Луїджі Гаджеро можна буде послухати твори Максима Березовського, Мирослава Скорика та Бориса Лятошинського, – розповідає директор Національної філармонії Войцех Новак. – Польських акцентів цій унікальній події додасть виступ видатного скрипаля Януша Вавровського, який виконає твір Генрика Венявського.

Разом із артистами по Європі подорожуватимуть також члени їхніх сімей та діти. Для багатьох із них це шанс відчути спокій та безпеку вперше за кілька тижнів.

– Від початку розмов з нашими колегами з України про приїзд до Польщі ми знали, що необхідно буде надати їм ще й психологічну підтримку, – розповіла директор Національного інституту музики і танцю Катажина Мейснер. – З перших днів цієї протиприродної та нещадної війни ми пропонуємо таку допомогу біженцям і, звісно, ​​тепер ми також надамо її оркестрантам із Києва.

Київський симфонічний оркестр виконає два концерти в Польщі: 21 квітня у Варшаві та 23 квітня у Лодзі. Оскільки це буде перший виступ колективу з початку війни, йому передуватимуть кількаденні репетиції у Концертній залі на вулиці Ясній та в Будинку Польського радіо. Перебування музикантів у Польщі організовують Національна філармонія та Національний інститут музики і танцю, все це фінансується міністром культури та національної спадщини.

Квитки на концерти можна придбати в касах та на сайтах Національної філармонії та Лодзінської філармонії імені Артура Рубінштейна.

Концерт з Національної філармонії транслюватиме друга програма Польського радіо.

Київський симфонічний оркестр — український державний колектив із 40-річною історією, який зараз переживає революційне оновлення. Завдяки керівництву італійського диригента Луїджі Гаджеро виникло рідкісне поєднання української музики, сповненої чуттєвості, та західного аналітичного підходу до тексту. Нечасте для Києва запрошення іноземця на посаду головного диригента стало наслідком амбітного прагнення музикантів створювати свіжі та водночас сповнені історичного усвідомлення й зворушливості інтерпретації. Оркестр особливо піклується про збереження і просування українських музичних скарбів.

Київський симфонічний оркестр постійно бере участь у найважливіших національних святах. У червні 2021 року на площі перед Верховною Радою він зіграв концерт, присвячений 25-річчю прийняття Конституції України. У серпні 2021 року на Олімпійському стадіоні, найбільшому стадіоні в країні, оркестр виконав програму, присвячену 30-річчю Незалежності України.

Колектив також має проєкти для дітей та підлітків, включно з інтерактивними подіями, відкритими репетиціями та залученням студентів до гри в оркестрі.

Iлюстрацiя

Усе це робить Київський симфонічний оркестр одним з найвідоміших художніх колективів України.

Луїджі Гаджеро працює в Київському симфонічному оркестрі як головний диригент з 2018 року. Відчуваючи глибоку потребу в постійному діалозі між класичною, сучасною та старовинною музикою, він також керує «Вухо-ансамблем» (який спеціалізується на сучасній музиці) та бароковим вокальним колективом "La Dolce Maniа". Його прихильність до митців, що втілюють трансцендентність у мистецтві, проявляється в зацікавленні і середньовічним живописом, і філософією Гайдеґґера й Ніцше. Покладаючись на абсолютну спільну емпатію з виконавцем, композитором та слухачами, він створює вражаючі та яскраві інтерпретації.

Під його керівництвом Київський симфонічний оркестр швидко став одним з найшанованіших музичних колективів в Україні. У 2022 році оркестр розпочне співпрацю з престижною міжнародною агенцією "KD Schmid" і стане першим оркестром зі Східної Європи, якому випала ця честь.

Iлюстрацiя

 

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Редакція . Європейське турне Київського симфонічного оркестру // Посестри. Часопис. 2022. № 4

Примітки

    Пов'язані статті

    Loading...