22.09.2022

Посестри. Часопис №26 / Це відбувається з нами

«Важко повірити, що це відбувається з нами»– говорить персонаж Галини Крук в одному з її віршів. Ці слова могли бути сказані раніше чи пізніше, і ніколи не видавалися би позбавленими емоційного тла та разючої змістовності. Так ми входимо в режим внутрішньої офензиви: супроти знаків реальності ззовні, супроти внутрішнього ворога, якого впізнавати й пізнавати не маємо сили. Відтак «собор болю виростає високо наді мною»,  –  промовляє хтось раптом у вірші Войцеха Пестки.

 

Про ці та інші травми поета й людини підсумовує Юрій Завадський в розмові з Олесею Мамчич. Вірші поета  допит самого себе, самодослідження, яке інтимністю своєю набуває сенсу універсального та понадтипного. Ця зморшка, яка в усьому, до чого має справу досвід особи, віддзеркалює недосконалість, нештучність, непередбачуваність, а заразом мінливість і непереборність власного тіла, оточення, краси та огиди. Про цю зморшку-недосконалість Юрій Завадський говорить у вірші «Віддаль»:

І зморшка-простір, і зморшка-пробач,

і зморшка-вчитель, і зморшка-скрипка,

і зморшка-чат, і зморшка-холод,

і зморшка-віддаль, і зморшка-гривня,

і зморшка-словник, і зморшка-вмирання,

і зморшка-добридень, і зморшка-брова,

і зморшка-стрілянина, і зморшка-закоханість…

Пошук власної ідентичності та культурне пограниччя, що проходить лінією через людину, начебто ділячи її на частини, насправді її не ділить. Ця межовість наповнює великим сенсом чин особи: адже особа така сама цілісна та повна сенсу. Йдеться також про аспекти інтеграції культур, які поза геополітичним й історичним насильством ab ovo поєднані, нерозлучні, неподільні, суцільні. Постаті великих європейців, які здійснили крок назустріч своїй унікальній ідентичності: Станіслав Вінценз, Ярослав Івашкевич, Юзеф Чапський – у цьому випуску часопису разом із нами в есеях та розвідках Романа Малиновського, того ж Юзефа Чапського, Жанни Слоньовської, Валентина Андросова. У номері зустрічайте також прозовий текст Роксолани Жаркової «Калейдоскоп» й есей Андрія Бондаря «Наче нічого й не сталося».

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Редакція . Це відбувається з нами // Посестри. Часопис. 2022. № 26

Примітки

    Loading...