14.07.2022

Посестри. Часопис №16 / Бруно Шульц: жахіття й уява

На початку липня в Любліні відбулася перша, польська, частина Х Шульцфесту – знакової події, присвяченої письменнику та художнику Бруно Шульцу. Друга частина зараз триває в Дрогобичі, де фестиваль проходить зазвичай. У Любліні виголосила інавгураційну промову Богуміла Бердиховська, виступали польські та українські поети (це була своєрідна коментована поетична антологія, яку модерував Павел Прухняк). Віра Меньок (яка готує дрогобицький фестиваль уже багато років) розповіла, ілюструючи матеріалами з інтернету, як борються зараз українські митці. Львівський театр імені Юрія Дрогобича показав українською мовою спектакль «Ніч Гельвера». Пройшли також концерти, виставки, можна було почути есеї-доповіді відомих дослідників, об’єднані темою «Жахіття й уява», зокрема Гжегожа Гаудена, Пьотра Слівінського. Яцек Лєоцяк оприлюднив вражаючу розповідь, про що свідчило сміття, яке накопичувалося у Варшавському гетто. Звучали рядки з щоденника Януша Корчака в акторському виконанні.

Зустрічі з відомими митцями, як польськими (зокрема з Яцеком Подсядлом), так і українськими, дали можливість поглянути їхніми очима на події останнього часу. Катажина Кучинська-Кошани провела розмову з Катериною Бабкіною та Вікторією Амеліною. На цій зустрічі хотілося би зупинитися більш детально. Катерина Бабкіна засвідчила: думає і пише зараз тільки про війну і відчуває, що свої попередні книжки теж написала про війну. На думку поетки, вірші дають можливість передати сконцентровану емоцію, і саме це веде зараз у творчості тих, кому не забракло слів перед лицем війни. А Вікторія Амеліна, яка до цього писала прозу, з гострою фазою воєнних дій почала писати вірші, які вже перекладені та опубліковані в польському часописі.

На запитання про те, звідки в українців така цілісність, колективна відвага, Катерина Бабкіна нагадала, що насправді війна ця триває століттями, й українці випрацювали в собі певні якості. Вікторія Амеліна звернула увагу на події останніх воєнних років (адже те, що відбулося в Бучі, відбувалося до цього на окупованих східних територіях) і наголосила, що відкрите зіткнення добра і зла – шанс на звільнення всієї України. Мисткині запевнили слухачів, що сенси зараз не втрачено, що саме Україна має показувати Європі нові цінності та хоче бути зконцентрованою на майбутньому.

Отже ті, хто потрапить до 17 липня в Дрогобич, мають можливість відвідати наживо заходи цього непересічного й потужного фестивалю! Його спеціальний партнер – Сенат Республіки Польща / Рік 2022 – Рік Бруно Шульца, а почесний патронат здійснює Генеральна Консул РП у Львові, Президент міста Любліна, Міський голова Дрогобича.

Програма на сайті Дрогобицької міської ради: 12 липня у Дрогобичі стартує Х Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца: програма заходів | Дрогобицька Міська Рада (drohobych-rada.gov.ua)  

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Бельченко Н. Бруно Шульц: жахіття й уява // Посестри. Часопис. 2022. № 16

Примітки

    Пов'язані статті

    Loading...