11.08.2022

Посестри. Часопис №20 / До світла

Черговий випуск часопису ми присвятили тим, що боролися за власну свободу й життя, і тим, що протистояли історії заради інших — заради дітей. Крізь безлад і жахіття, якими просякнуті ці тексти, проростає стеблина надії — майбутнє існує в сподіваннях, воно існує ab ovo, міцно тримаючись корінням та вперто пробиваючись до світла.

 

Поети, які пройшли пекло Варшавського повстання, несуть у сучасність спогад про чин мужності та непокори. Вірші Єжи Фіцовського й Анни Свірщинської — аскетичні, ощадні, наче поодинокі постріли, але саме таким чином звільняють емоцію читача. Вірші існують лише в читачеві: «тож вона плакала [..] тож вона замовкла [..] тож вона померла» — констатує Фіцовський у вірші «Шестирічна з гетто...»; «Не підеш з ними [..] не смикай двері [..] не переступиш через цей поріг» — малює образ суперечки на межі життя та смерті Свірщинська.

 

Великим мовчанням наповнені вірші Мірека Боднара: буденні слова перестають бути буденними, а розважливий погляд ліричного персонажа повільно пробігає психологічним краєвидом, спиняючись на образах, які промовляють та провокують. Ці вірші «про втрату віри», про любов, якої глибину годі окреслити, та смерть, із якою ніколи не зустрінеться його погляд: поки той хтось існує, смерті немає, коли той хтось помре, то буде нікому говорити про смерть. Смерть існує хіба в очах іншого, радше як спогад про непізнаване. Врешті, цей процес — це і є життя. І цей процес так начебто просто описав у книжці «Як любити дитину» Януш Корчак, відлуння життя та подвигу якого знаходимо у вірші Ксани Коваленко.

 

Прозове крило випуску репрезентує Ірина Феофанова, а доповнює його есей Валентини Мержиєвської. Саме з пані Валентиною Олеся Мамчич розмовляє в інтерв'ю про навчання літературі — вкрай важливий шкільний предмет, який не лише формує естетичний фундамент особистості, але й покликаний розвивати свободу мислення. Проте не завжди так складається, на жаль. Розділ «Школярам» репрезентує книжку Катерини Єгорушкіної  «Історії хоробриків із Горішкових Плавнів» та разом із текстом — пропозицію розмови з дітьми про цей текст і його проблематику.

 

 

Копіюючи фрагмент, будь ласка, долучіть цей текст:
Джерело тексту: Редакція . До світла // Посестри. Часопис. 2022. № 20

Примітки

    Loading...